» Anasayfa / » Siyer-i Nebi sınavı gerçekleşti

Siyer-i Nebi sınavı gerçekleşti

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) tarafından düzenlenen "Gençler Kutlu Peygamberin İzinde Siyer-i Nebi Yarışması" sınavı, ülke genelinde il ve ilçe merkezlerindeki devlet okullarında gerçekleşti.

Yaklaşık 1 milyon öğrencinin katıldığı ve 90 dakika süren sınavda, ortaokul öğrencilerine test şeklinde 60, lise öğrencilerine ise 90 soru soruldu.

Sınavda sorulan sorular, ortaokullarda, Ebul'l Hasan En Nedvi'nin "Son Peygamber Hz. Muhammed", liselerde ise Dr. Şerafettin Kalay'ın "Alemlere Rahmet Olarak Gönderilen Elçi Hz. Muhammed" adlı eserlerinden hazırlandı.

Yarışmada birinciye 6, ikinciye 5, üçüncüye 4 tam altın ve kitap seti, ilçe birincilerine tam, ikincilerine yarım, üçüncülerine çeyrek altın ve kol saati hediye edilecek.

AGD İstanbul Şube Başkanı Ali Uğur Bulut, yaptığı açıklamada, İstanbul genelinde ortaokul ve liselerden 100 bin öğrencinin sınava katıldığını söyledi.

Bulut, sınav için 3 ay önce çalışmaya başladıklarını belirterek, "Sınava girecek öğrencilerimize sorumlu oldukları kitapları dağıttık. Hz. Muhammed'in hayatını anlatan ortaokul ve liselere ayrı olmak üzere 2 farklı kitap dağıttık. Çocuklarımız bu süre içerisinde sınava hazırlandılar." diye konuştu.

Ülke genelinden sınava 1 milyon başvuru olduğunu ifade eden Bulut, Hz. Muhammed'in hayatının anlatılması ve anlaşılması bakımından bu sayının kat kat üzerinde öğrenciye ulaştıklarını dile getirdi.

Sınavın uzman hocalar tarafından hazırlandığını aktaran Bulut, şunları kaydetti: 

"İnanıyorum ki, öğrencilerimiz çok başarılı olacaklar. Bizim gayemiz Peygamber Efendimiz'in hayatını, İslam dininin temeli olan sünneti çocuklarımızın en güzel şekilde anlamalarına vesile olmak. Bu sene sınavın beşincisi yapılıyor ve fevkalade bir ilgi var. Bunu farklı şekillerde de yaygınlaştırmayı düşünüyoruz. Sınav sonucu 1 ay içerisinde açıklanacak. Dereceye giren öğrenciler çeşitli hediyeler kazanacaklar."

Sınav sonuçları 31 Aralık'ta açıklanarak Anadolu Gençlik Derneği tarafından düzenlenen 'Mekke'nin Fethi' programlarında ödül töreni gerçekleşecek.

FOTOĞRAF GALERİSİ İÇİN TIKLAYINIZ

» Son İçerikler

Etkinlik
Takvimi

Dosya
Arşivi

Bültenler

Üye Olmak
İstiyorum

Online
Bağış