» Anasayfa / » Gençlerimizde Çevre Bilinci Mutlaka Oluşturulmalıdır

Gençlerimizde Çevre Bilinci Mutlaka Oluşturulmalıdır

“Okuyan, Araştıran, Düşünen Bir Gençlik”

Geçtiğimiz hafta başı itibariyle okulların açıldığını belirten Turhan, “Gençlerimizin fizik, kimya, biyoloji ve matematik öğrenmesi elbette önemlidir ama daha önemlisi hak ve adalete riayet etmeyi öğrenmeleridir. Gençlerimizin fıkıh, siyer, kelam, hadis öğrenmesi elbette önemlidir ama daha da önemlisi güzel ahlak sahibi olmalarıdır. Selama ve tebessüme önem veren, şefkatli ve merhametli olan,  hediye vermeyi ve ikramı seven, doğru kimselerle arkadaşlık eden, öğrenmeyi talep eden, okuyan, araştıran, düşünen, sorgulayan, haramdan ve yalandan sakınan nesiller yetiştirmek bu ülkeye yapılacak en büyük hizmettir” diyerek dernek olarak varoluşsal sebeplerinin bu olduğunu söyledi.

“11 Eylül Saldırılarının Nasıl Gerçekleştirildiği Konusunda Dünya İkna Edilememiştir”

Eylül ayı denilince aklımıza iki olay daha geliyor diyen Turhan, “İlk olay 12 Eylül 1980 Darbesidir. Ülkemiz insanı, ülkemiz insanını mağdur etmiştir. Kazanan yine küresel emperyalizm olmuştur. İnsanlarımızdan en önemli mevkilere gelenlerin ABD ile bağımlılık derecesinde çalışmaya elverişli olmasıyla yüzleşmek gerekiyor. Bu insanları hangi mekanizma yetiştiriyor?

İkinci olay da 2001’de gerçekleşen 11 Eylül Saldırılarıdır.

İçinde sivil yolcuların bulunduğu uçakları, yolcu uçaklarını birer bomba gibi New York’ta İkiz Kulelere, Washington’da Pentagon Üssüne daldırtan akıl /zihniyet / inanç/ strateji mutlaka sorgulanmalıdır. ABD, 11 Eylül Saldırılarının nasıl gerçekleştiği konusunda dünyayı ikna edememiştir.

Ancak 11 Eylül Saldırılarının nelere gerekçe gösterildiği ortadadır.

2001 Afganistan’ın işgali, 2003 Irak’ın işgali, 2011 Arap Baharı(Tunus, Libya, Mısır, Suriye, Bahreyn… sokak gösterileri), 2011 Libya’nın bombalanması, 2011 Sudan’ın ikiye bölünmesi, 2011 Suriye’nin karıştırılması, 2013 Mısır’da askeri darbe, 2015 Yemen savaşı. Neresinden bakarsak bakalım 11 Eylül Saldırılarının ABD’nin İslam coğrafyasındaki kontrolünü perçinlemek için kullanıldığı açıktır.

Olayın en çok sorgulanması gereken tarafı, derenin kuşu yine derenin taşı ile vurulmuştur. Bu coğrafyanın insanı vesayet savaşlarında birbirine karşı kırdırılmıştır” diyerek Eylül ayındaki iki önemli olayı özetledi.

“Dünya Sadece İnsanın Evi Değildir”

Yeni dönemde Şube İmam-Hatip Komisyon Başkanlarından yoğun bir gayret beklediğini dile getiren Turhan, “Her öğrenciye ulaşmak bizim görevimiz. Atayamadığımız birimin görevini yerine biz getireceğiz. Ya görevlendirme yapacağız ya da görevi biz yapacağız. Peki biz ulaştığımız ve teşkilata dahil ettiğimiz gençlerimizden ne istiyoruz? Cenabı Allah’a karşı görevlerini yerine getirmesi. Yaratan, yaşatan ve yöneten olarak Allah’ı kabul etmesi. Efendimiz(sas)’e karşı görevlerini yerine getirmesi. Efendimiz(sas)’in ahlakın, İslam’ın, Kur’an’ın emir ve yasaklarının ete kemiğe bürünmüş hali olduğunu bilmesi ve örnek alması. Ulemanın, âlimlerin, bilginlerin, öğretmenlerinin emeklerini, aktardıkları, tecrübelerini hiçe saymaması. Bakın şöyle bir yanlışımız var: Fıkıh, siyer, hadis, kelam için İslami ilimler diyoruz. Fizik, kimya, biyoloji ve matematiği bu kategoride değerlendirmiyoruz. Bu bilgiyi parçalayan, İslam’ı fenden, matematikten ayrı gören bir aklın kategorize etmesidir.Evrendeki tüm yasalar, oluşlar, olgular Allah’ın ayetleridir. İHL’li bir gencimiz hem kelam bilecek hem kimya. Bizim kodlamayı böyle yapmamız lazım. Anne ve babaya karşı görevlerini yerine getirmesi. Arkadaşlarına karşı görevlerini yerine getirmesi. Tebessüm, selamlaşma, ikram, hediyeleşme, sohbet, yardım... Kendisiyle aynı düşünceden olsun ya da olmasın her arkadaşının gönlüne girecek çalışmaları yapmalıdır. Gayrimüslimlere karşı görevlerini yerine getirmesi. Gittiğimiz okullarda, yaşadığımız çevrede gayrimüslim gençler olmayabilir ama sosyal medya sayesinde dünya küçük bir köy. İHL’li bir genç hem mutlaka ikinci, üçüncü hatta dördüncü lisanı öğrenmeli hem de günümüz dünyasındaki etkin fikir hareketlerini bilmelidir. Ateizm, deizm, nihilizm, agnostiklik temelde ne ifade ediyor? Bunlara karşı biz ne söyleyebiliriz? Kapitalizm, liberalizm, ırkçılık, komünizm insanlara ne vaat ediyor? Bunlara karşı biz ne söyleyebiliriz? Diğer yaratılmışlara karşı (hayvanlara, bitkilere,  çevreye karşı) görevlerini yerine getirmesi. Dünya sadece insanın evi değildir. 10 milyona yakın farklı canlı türüne ev sahipliği yapmaktadır. Tüm yaratılmışlar Cenabı Allahın birer ayetidir. Ekosistemde muazzam bir denge vardır. Bu dengeyi korumak bizim görevlerimizdendir. Gençlerimizde çevre bilinci mutlaka oluşturulmalıdır” diyerek dikkat çekici açıklamalarının ardından konuşmalarını sonlandırdı.

» Son İçerikler

Etkinlik
Takvimi

Dosya
Arşivi

Bültenler

Üye Olmak
İstiyorum

Online
Bağış